FOTOGRAF ŚLUBNY – LISTA 25 POPULARNYCH PYTAŃ PRZY WYBORZE FOTOGRAFA NA ŚLUB

 

Fotograf ślubny to zapewne najtrudniejszy wybór dla każdej pary młodej. Przesycony rynek aparatów ułatwia tylko start w biznesie a co za tym idzie nas fotografów w zawodzie jest bardzo dużo a co za tym idzie wybór jest ogromny. Jeszcze aby utrudnić sobie wybór fotograf ślubny ma swój styl a co za tym idzie szukacie tego jedynego a nagle okazuje się, że większość z nas ma bardzo podobne zdjęcia do siebie a cenowo różnice są ogromne. Skąd to się bierze? Czynników jest mnóstwo. Fotograf ślubny to nie tylko zdjęcia ślubne i sesje plenerowe. To także księgowy, analityk finansowy, psycholog, fotograf rodzinny, biznesmen czy tak zwyczajnie zwykły człowiek.

Postanowiłem dla Was stworzyć Q&A mojej pracy, które powinno ułatwić Wam podjęcie wyboru a przy okazji odpowiem Wam na pytania, które często zadajecie. Fotograf ślubny to też człowiek więc mam nadzieję, że przeczytacie to uważnie a przy okazji pomogę Wam w wyborze mnie lub kogoś innego na fotografa ślubnego jakiego sobie wymarzyliście.

fotograf ślubny

1. Jak opiszesz swój styl pracy?

Jak mógłbym opisać jako fotograf ślubny mój styl pracy? Moja fotografia ślubna to tak naprawdę reportaż ślubny. Inaczej można to jeszcze nazwać popularnie dokumentem. Uwielbiam na zdjęciach szczerość, dynamikę i to, co najbardziej cechuje każde zdjęcie – emocje. W ostatecznym rozrachunku to para młoda jest najważniejsza i to ona jest też najważniejszym tematem każdych zdjęć ślubnych.

2. Czy możemy zobaczyć cały, gotowy reportaż ze ślubu?

W momencie, gdy chcecie mnie “wynająć” na swój ślub i wesele nie wyobrażam sobie, że nie zobaczycie mojego pełnego reportażu ślubnego, jakie dostają moje pary. Taki materiał jest pomocny w wyborze fotografa, który ma udokumentować Waszą uroczystość. Na pewno warto porównać zdjęcia z innymi reportażami moich kolegów po fachu i wtedy również dokonać ostatecznego wyboru. Fotograf ślubny to tak naprawdę Wasz najważniejszy wybór, ponieważ zdjęcia zostaną na zawsze a reszta będzie na chwilę

3. Co trzeba zrobić, aby zarezerwować termin?

Rezerwacja terminu następuje po podpisaniu umowy, która zabezpiecza każdą ze stron. Można to zrobić na spotkaniu, ale jak wiecie dobrze, nie robię tylko ślubów w Szczecinie, ale w całej Polsce czy Europie. Jako fotograf ślubny mogę zorganizować również spotkanie na konferencji internetowej i podpisać umowy elektronicznie. Następnie Wy jako para młoda wpłacacie zadatek na moje konto a druga część wpłaty następuje 7 dni po dacie ceremonia zaślubin.

4. Jak zabezpiecza nas umowa na wykonanie reportażu ślubnego?

Tak jak pisałem w poprzednim podpunkcie umowa zabezpiecza każda ze stron. Prócz podstawowych danych mojej firmy i waszych umowa zawiera datę uroczystości, miejsca przygotowań, ślubu oraz wesela, zakres wykonywanych prac, prawa autorskie, Wasze praca względem mnie i odwrotnie. W umowie jest oczywiście informacja o płatnościach, terminie oddania zdjęć czy kwestie związane z rodo.

fotograf-slubny

5 Czy osobiście będziesz fotografował na naszej uroczystości ślubnej?

Nie ma innej możliwości jak taka, że będę sam osobiście na Waszym ślubie. Jedyna możliwość, jaka by mnie zmusiła do wysłania zastępstwa to poważna choroba czy zdarzenia losowe, które reguluje kodeks cywilny. Nie myślcie sobie, że to pytanie jest głupie. Wielokrotnie zdarzało się na różnych grupach, że fotograf ślubny X nie zjawił się i przyszedł ktoś zupełnie inny, ponieważ firma nabrała kilka terminów i szukała podwykonawców fotografów to zrobienia reportażu ślubnego. Nie dajcie się nabrać na takie sztuczki.

6. Co się stanie, jeśli się rozchorujesz lub z innego powodu nie będziesz mógł przyjechać na nasz ślub?

Tak jak pisałem wyżej tego typu zdarzenia reguluje kodeks cywilny. Sytuacja losowa (wypadek, śmierć kogoś bliskiego w rodzinie) powoduje znalezienie zastępstwa najlepszego, jakie jest na dany moment. Takie sytuacje się zdarzają bardzo rzadko, ale jednak trzeba mieć to na uwadze.

7. Czy ponosimy dodatkowe koszty poza pozycjami ujętymi w ofercie?

Oferta ślubna, którą dostajecie mailowo czy osobiście do wglądu jest kompletna i szczegółowa. Oferta ślubna nie zawiera jedynie ustaleń związanych z dojazdem czy noclegiem, a to jest ustalane w momencie podpisywania umowy. Nie musicie się martwić, że Was oszukam, ponieważ wszystko i tak zostanie wpisane w umowie, którą ewentualnie podpiszecie ze mną lub innym podwykonawcą, a jeżeli będziecie mieć jakieś pytania chętnie na nie odpowiem.

8. Czy musimy zapewnić Ci nocleg po wykonanym reportażu?

Nie ma reguły odnośnie do noclegu. Zapis w umowie jest taki, że powyżej 100 km nocleg jest wymagany, ale tak jak pisałem na początku – to tylko zapis. Zazwyczaj wracam do domu zaraz po skończonej pracy. Inaczej ma się sytuacja, gdy ślub jest przykładowo w Krakowie. Wtedy nocleg potrzebuje dzień przed reportażem oraz w dniu reportażu. Oczywiście wszystko jest kwestią indywidualnego omówienia.

9. Czy podpowiesz nam gdzie możemy zrobić fajną sesję ślubną lub sesję narzeczeńską?

Można śmiało powiedzieć, że jest to temat rzeka. Fajny plener ślubny można zrobić dosłownie wszędzie a miejsca są na wyciągnięcie ręki. Możemy zaszaleć i pojechać na sesję ślubną w górach, sesja narzeczeńska nad morzem, czy w wielu innych miejscach. Wiele zależy od Waszego budżetu oraz od czasu, jakim dysponujecie. Ja jestem żądny przygód !

10. Jak długo będziemy czekać na zdjęcia?

To jest temat trudny dla mnie i dla każdej pary. Pierwsze śluby czyli kwiecień i maj otrzymując do 30 dni zdjęcia. Potem praca się nawarstwia i mniej więcej do 90 dni trzeba czekać na zdjęcia. Maksymalny termin to 120 dni roboczych. Jeżeli chodzi o pierwsze zdjęcia to widzicie je już kilka dni po Waszym ślubie, aby zaspokoić Wasz głód ładnej pamiątki.

11. Jak zabezpieczasz zdjęcia przed utratą.

Wielokrotnie na grupach ślubnych pojawiał się temat ” fotograf ślubny stracił nasze zdjęcia ze ślubu, ponieważ nie zabezpieczył się należycie” – i co wtedy?. Każdy mój aparat ma 2 sloty kart pamięci a dodatkowo mam wiele kart w zapasie. Nigdy nie było sytuacji, w której straciłem dwie karty w jednym aparacie – jest to fizycznie niemożliwe. Decydując się na taniego fotografa ślubnego istnieje spore ryzyko, że karta ulegnie uszkodzeniu i zdjęcia przepadną bezpowrotnie. Po zgraniu zdjęć na komputer lądują one kolejno na 3 dyskach przenośnych, w chmurze oraz na dyskach NAS. Ogółem 8 kopii, która zawsze zabezpiecza przed jakąkolwiek utratą danych.

12. Co, jeżeli aparat ulegnie awarii???

Prócz zdenerwowania mojego Wy nie musicie o nic się martwić. Ja jako fotograf ślubny mam przy sobie zawsze 3 aparaty więc jak zostaną dwa lub jeden i tak zrobię Wam przecież reportaż ślubny. Wypadki oraz awarie to rzecz normalna a w dobie technologii to chleb powszedni. Nieważne czy aparat kosztuje 100000 zł, czy 500 zł – to jest sprzęt i ma prawo ulec uszkodzeniu. Od takich tematów mamy ubezpieczenie sprzętowe i to jest nasza deska ratunku.

13. Czy posiadasz upoważnienie do fotografowania w kościele?

Nie pierwszy nie ostatni raz pada to pytanie. Oczywiście, że mam i upoważnienie zostało wydane przez diecezję Szczecińsko-Kamieńską. Częściej jednak od par młodych częściej to pytanie zadaje ksiądz. Nikt nie chce, aby podczas celebracji sakramentu małżeństwa przeszkadzał mu oraz Wam. Upoważnienie to nie tylko zwykły kwitek, ale także pewnego rodzaju zaświadczenie lub potwierdzenie tego, że fotograf ślubny wie jak się zachować miejscach sakralnych.

14. Jak będziesz ubrany?

Dobre pytanie. Na każdym ślubie jestem w marynarce, koszuli, eleganckich spodniach i wygodnych butach, ale nie adidasach czy sandałach. Odpowiedni ubiór pomaga mi w nawiązaniu kontaktu z Waszymi gośćmi oraz wtopieniu się w tłum. Jako fotograf ślubny nie chcę być w pracy postrzegany jak paparazzi tylko jako “gość weselny” z aparatem. Jedno jest pewne – nie będę lepiej ubrany niż Pan Młody !

15. Czy zdjęcia, które otrzymamy będą kolorowe czy czarno-białe?

Jako fotograf ślubny uwielbiam zdjęcia czarno białe i bardzo dużo ich robię w życiu prywatnym. Jednak ślub jest zawsze kolorowy i moja granica to 25% zdjęć czarno białych na reportażach ślubnych. Bardzo często celowo szukam kadrów pod zdjęcia “BW”, ponieważ idealnie pasuje to tego seria zdjęć, miejsce, sytuacja. Nadają one charakteru, mroku, ale i dynamiki oraz kontrastu.

16. W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?

Otrzymacie ode mnie pen drive ze zdjęciami po autorskiej obróbce w ilości minimum 350 sztuk podzielonych na małe do internetu oraz duże do wydruków. Otrzymacie również prywatną galerię internetową na hasło, która jest przeznaczona głównie dla gości, którzy będą na weselu oraz slide show z podkładem muzycznym.

17. Czy oferujesz także albumy i wydruki?

Oczywiście, mogę zaproponować fotoksiążki różnych wielkościach, kolorach oraz na różnych specjalnie wyselekcjonowanych papierach. Introligatornia robiąca albumy z mojej oferty wykonuje je ręcznie, przez co są bardzo dopieszczone. Istnieje również możliwość wydruków zdjęć klasycznych w różnych formatach oraz wyderków wielkoformatowych. Szczegóły możemy omówić zawsze na spotkaniu.

18. Nasza sala jest ciemna, czy dysponujesz dodatkowym oświetleniem?

Profesjonalny fotograf ślubny nie zna pojęcia – ciemna sala. To zależy tylko od nas jak zapanujemy nad światłem a dodatkowo jak nas DJ lub zespół wspomoże swoim światłem estradowym to Wy nie powinniście się o nic martwić. Każdy szanujący fotograf śluby na swoje lampy reporterskie a dodatkowo aparaty pozwalają już na dzisiaj tyle wyciągnąć w naturalnym świetle, że większość potencjalnych klientów nie zdaje sobie z tego sprawy. Moja rada? Nie martwcie się o mnie a pomyślcie o dobrym DJ lub zespole. Obiektywną listę znajdziecie ——> tutaj.

fotograf ślubny

19. Co, jeśli przygotowania pary młodej odbywają się w dużej odległości od siebie?

Niestety, ale robię tylko przygotowania Pana Młodego i Pani Młodej, jeżeli są w odległości maks do 20 km. Zdarzały się różne sytuacje od korków po awarię samochodu i gdy mam 50 km odległości między Wami czas się kurczy bardzo szybko, a to jest dzień, w którym na tego typu błędy miejsca nie ma. Fotograf ślubny wynajęty a nie ma go na ślubie?! Było by to głupie, ale tak się zdarza. Mam nadzieje, że mnie rozumiecie.

20. Czy wykonujesz zdjęcia grupowe?

Nie ma innej opcji. Najbardziej lubię być niewidoczny, ale wtedy się przełamuję i robię. To jest pamiątka dla Was i sam na własnym weselu również miałem tego typu pamiątki. Zdjęcie z każdym gościem to bardzo istotna sprawa a dzięki temu goście poczują się docenieni. To jedyna możliwość też, aby każdy z gości miał chociaż jedno zdjęcie. Dlaczego? W trakcie samego reportażu nie mogę tego zagwarantować. Fotografuję tam, gdzie “coś” się dzieje a jak wiemy doskonale nie wszyscy chcą lub lubią się bawić. W zależności od tego, jak dużo będzie osób czas, który przeznaczam na zdjęcia z gośćmi to między 15 a 45 minut.

21. Czy wykonujesz plener ślubny w dniu wesela?

Oczywiście, że tak i bardzo gorąco jako fotograf ślubny Was do tego namawiam. Jeśli tylko pogoda nam pozwoli to robimy sesję w dniu ślubu. To niepowtarzalny moment, w którym na zdjęciach mogę pokazać Wasze emocje, które będą nie do podrobienia innego dnia. Zdecydowanie warto na zdjęciach uchwycić uczucia, które towarzyszą Wam przez cały dzień ślubu i wesela. Cały plener ślubny nie trwa długo, bo maks 30 minut i jest robiona jak najbliżej lokalu na wesele.

22. Czy współpracujesz z kamerzystami na weselu?

Oczywiście, że współpracuje. Jako fotograf ślubny posiadam nawet listę wybranych firm, z którymi lubię współpracować. Kamerzysta na wesele to ogólnie trudny temat, ponieważ zazwyczaj każdy sobie przeszkadza a przez to są oczywiście potem niedomówienia i każdy każemy wchodzi w kadr. Większość zapomina, że jest to Wasz dzień i jesteś dla Was.

23. Czy wykonujesz sesje narzeczeńskie lub sesje zdjęciowe?

Tak i na przestrzeni roku robię bardzo wiele sesji zdjęciowych oraz sesji narzeczeńskich. Są one o tyle wygodne, że możemy ją zrobić w dowolnym miejscu na świecie a dodatkowo możecie czuć się komfortowo w swoich ulubionych ubraniach. Oczywiście pomoc “fotografa stylisty” jest jak najbardziej na miejscu i pomogę Wam w przygotowaniu się do takiej sesji. Najważniejsi jesteście oczywiście Wy a reszta to tylko dodatki.

24. Nie jesteśmy modelami – nie umiemy pozować.

Nikt wam nie karze pozować a przynajmniej nie ja. Na moich sesjach zdjęciowych macie się czuć dobrze, komfortowo a dodatkowo być sobą. Nigdy nic nie zrobimy na siłę bo będzie to widać na zdjęciach. Muszę i chcę wydobyć z Was naturalność, codzienność, która pomoże mi przy pracy z Wami.

25. Czy oddajesz lub sprzedajesz pliki RAW z naszego wesela lub sesji?

Przykro mi, ale nie. Tak samo, jak kupujecie mięso nie dostajecie reszty ścinków tylko ostateczny produkt. Jedyna możliwość do zakupienie pakietu dokumentalnego w formacie JPG. Jest to ok 2000 zdjęć, które nie zostały poddane obróbce a wstępnie wyselekcjonowane z puli zdjęć jaką zrobiłem podczas reportażu ślubnego. W niej nie znajduje się pula, którą poddałem autorskiej obróbce.

Fotografia opowiadająca o Was

Porozmawiajmy

Crafted by ROBAK