JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ REPORTAŻ ŚLUBNY?!

Reportaż ślubny to jeden z kilku gatunków ogólnie pojętej fotografii ślubnej. Muszę przyznać, że jako fotograf ślubny uważam, że to właśnie ten element całej kompozycji fotograficznej ze ślubu i wesela jest najbardziej wymagający. Ale to nic! Kocham wyzwania i podglądanie przez obiektyw najpiękniejszych chwil życia moich Par Młodych. Warto jednak nieco bardziej zgłębić temat reportażu ślubnego, gdyż wiele par zastanawia się jak powinna wyglądać idealna relacja z ich ceremonii ślubnej. Przygotowałem więc precyzyjną rozpiskę tego, jak powinien wyglądać reportaż ślubny.

czym jest reportaż ślubny

CZYM JEST REPORTAŻ ŚLUBNY

Reportaż ślubny znacząco różni się od pozostałych gatunków z zakresu fotografii ślubnej. Jak sama nazwa wskazuje, reportaż jest formą prezentacji bieżących wydarzeń. W tym przypadku chodzi oczywiście o ceremonię zaślubin. Tak brzmi oficjalne podejście do definiowania tego rodzaju fotografii. Ja osobiście ujmuję to nieco inaczej. Reportaż ślubny jest sztuką wykonywania zdjęć ceremonii ślubnej, mającą w sposób zarówno realistyczny, jaki i efektowny zaprezentować wszelkie emocje, detale i elementy składające się na to wydarzenie.

Fotograf ślubny ma za zadanie nie tylko zarejestrować poszczególne etapy ceremonii, wizerunek Pary Młodej i ich gości oraz dekoracje. Cała kwintesencja tkwi bowiem w umiejętnym obserwowaniu tego co się dzieje, emocji, gestów, najważniejszych spojrzeń, które budują klimat tego wydarzenia. Dzięki temu fotografie ślubne będą nie tylko piękną pamiątką, ale i przy każdym ich oglądaniu będą budzić niezwykłe emocje, wzruszenie i wspomnienia z tamtych chwil. Zadanie nie jest więc łatwe i dlatego należy podejść do niego z pełnym profesjonalizmem.

Jak powinien wyglądać reportaż ślubny? Fotograf wykonujący reportaż ślubny powinien potrafić uchwycić w kadrze naturalne chwile pełne wzruszeń, radości oraz zabawnych momentów. To właśnie one oddają niezapomnianą atmosferę tego dnia. Ich dyskretne uwiecznienie (bez reżyserii) sprawia, że reportaż ślubny jest wyjątkowy i pozwala przeżywać ten dzień na nowo. Nie przesadzę więc uznając, że reportaż ślubny to sztuka. Chcę się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami odnośnie sztuki reportażu ślubnego i wskazać na co warto zwrócić uwagę ustalając szczegóły z wybranym fotografem ślubnym.

czym jest reportaż ślubnyczym jest reportaż ślubnyczym jest reportaż ślubnyczym jest reportaż ślubnyczym jest reportaż ślubnyczym jest reportaż ślubny

JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ REPORTAŻ ŚLUBNY – POZNAJ NAJWAŻNIEJSZE CECHY

Reportaż ślubny to sztuka, która wymaga od fotografa nie tylko odpowiednich umiejętności technicznych i profesjonalnego sprzętu. Konieczna jest również pewna doza wyczucia i wrażliwości, by potrafił dostrzegać to, co najważniejsze podczas wydarzenia. Jak powinien wyglądać reportaż ślubny, aby zachwycił każdego kto go będzie oglądać?

Przemijające chwile

czym jest reportaż ślubny

Podczas ceremonii ślubnej odbywa się kilka kluczowych momentów – wejście Panny Młodej, przysięga, włożenie obrączek i wreszcie finalny pocałunek małżonków. Niemniej jednak, to umiejętność wychwycenia ulotnych momentów, których nikt bez wsparcia fotografa ślubnego by nie dostrzegł, pokazuje to co najważniejsze – emocje. Bowiem to właśnie emocje, gesty, spojrzenia stanowią najważniejszą cechę reportażu ślubnego. A najpiękniejsze jest to, że nie sposób ich wyreżyserować.

Detale

czym jest reportaż ślubny
Zawsze powtarzam, że to właśnie w małych detalach tkwi wielki potencjał. Wymagają one umiejętnego wychwycenia i spójnego połączenia, dzięki czemu pozwolą zespolić cały reportaż ślubny i nadać mu realny klimat. Znaczenie mają nie tylko stroje Pary Młodej, ale i wszystkie elementy wystroju, bowiem to detale spajają całą kompozycję estetyczną ceremonii. Warto więc, aby znalazły się również w reportażu ślubnym.

Spójność kompozycji

czym jest reportaż ślubny

Zdarzało mi się oglądać reportaże ślubne, które mimo że same w sobie prezentowały się ładnie, to były niespójne. Taki efekt sprawiał, że cała kompozycja fotograficzna z dnia ślubu nie była zbyt efektowna i budziła wrażenie dysonansu. Reportaż ślubny powinien być przede wszystkim naturalny, ale dobry fotograf ślubny zadba także o to, by spójnie harmonizował z pozostałymi fotografiami wykonanymi w ciągu całego dnia. Zdjęcia z przygotowań, ceremonii, wesela i pleneru ślubnego powinny łączyć się w spójną kompozycję. Pamiętajmy też, że reportaż ślubny powinien wyglądać przede wszystkim naturalnie.

Historia

czym jest reportaż ślubnyczym jest reportaż ślubnyczym jest reportaż ślubnyczym jest reportaż ślubnyczym jest reportaż ślubny

Fotograf ślubny towarzyszy Parze Młodej i ich gościom przez cały dzień. Od chwili przygotowań, aż po oczepiny, a czasem nawet do białego rana. Dzięki temu można stworzyć chronologiczną pamiątkę z najważniejszego dnia wspólnej drogi przyszłych małżonków. W ten sposób fotograf ślubny staje przed wyzwaniem stworzenia spójnej historii. Bowiem moim zadaniem jest wychwycenie wszystkich najważniejszych momentów i uwiecznienie ich, a ponadto pozostanie przy tym dyskretnym, niewidocznym. Dzięki temu nie pojawia się poczucie presji wśród fotografowanych osób i w efekcie nienaturalnych postaw. Cechą zdjęć ślubnych / reportażu ślubnego jest więc prezentacja najważniejszych wydarzeń, tak aby przedstawić je oczyma ich uczestników. Tworzenie tej historii oznacza umiejętność wyselekcjonowania najlepszych zdjęć.

Profesjonalizm fotografa

Mimo że ma on pozostać niewidoczny i nienachalny, to kluczem do powstania idealnego reportażu ślubnego jest też sam fotograf. Konkretnie chodzi o jego umiejętności techniczne oraz wrażliwość w zakresie obserwacji i wyczucie estetyczne. Najlepsze zdjęcia ślubne powstają jako połączenie umiejętności technicznych z pomysłowością i kreatywnością fotografa. Odpowiednie wykorzystanie gry światła oraz cieni, podejście do perspektywy i ucinania kadrów dają wielkie możliwości stworzenia niebanalnego reportażu ślubnego. Pamiętajmy też, że czasem sceneria oraz światło nie są idealne do wykonania dobrych zdjęć i wówczas bardzo istotna jest umiejętność dostosowania się do panujących warunków.

Na pytanie jak powinien wyglądać reportaż ślubny odpowiedź jest więc złożona. Ideą reportażu ślubnego jest to, aby zaangażować osobę oglądającą zdjęcia w ciąg przedstawionych wydarzeń. Celem jest to, aby oglądający czuli to, co osoby na zdjęciach i mogli wrócić do żywych wspomnień. Dzięki naturalności bijącej ze zdjęć ślubnych mamy możliwość cofnięcia się w czasie i przeżycia tych wyjątkowych chwil ponownie. Ponadto zyskujemy też szansę na to, aby odkryć te momenty i detale, które być może podczas ceremonii nam uciekły bądź nie mogliśmy ich dostrzec ze względu na pełnioną funkcję w tym wydarzeniu.

czym jest reportaż ślubnyJak Powinien Wyglądać Reportaż Ślubnyczym jest reportaż ślubnyczym jest reportaż ślubnyczym jest reportaż ślubnyczym jest reportaż ślubnyczym jest reportaż ślubny