ŚLUB JEDNOSTRONNY – NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA & ODPOWIEDZI

Miłość to jedna z najważniejszych wartości w naszym życiu. Z pewnością mało znajdzie się osób, które zaprzeczą tym słowom. W związku z tym, kiedy znajdziemy już osobę, z którą chcemy spędzić resztę życia, nie mamy ochotę na wybieranie między wiernością swoim przekonaniom a miłością do grobowej deski. Wbrew pozorom taka sytuacja zdarza się naprawdę często. O czym mowa? Oczywiście o ślubie kościelnym ateisty z osobą wierzącą. Czy coś takiego w ogóle istnieje? Jak się okazuje tak i nie jest to nic innego, jak tak zwany ślub jednostronny. Ponadto, sytuacja ta ma również w wielu innych wypadkach. Jakich? Jakie formalności trzeba załatwić, aby przystąpić do takiego ślubu? Co warto wiedzieć na jego temat?

ślub jednostronny

CZYM JEST ŚLUB JEDNOSTRONNY

Sesja ślubna, wesele w stodole, czy zabawa do białego rana to coś, o czym marzy wielu z nas. Czy takie coś może mieć miejsce między osobą niewierzącą i wierzącą? Jak już wspominaliśmy, tak i taką sytuacją nazywamy ślubem jednostronnym. Na samym początku warto jednak wspomnieć o tym, że z małżeństwem mieszanym mamy do czynienia w aż kilku różnych przypadkach. Kto reguluje kwestie powiązane ze ślubem jednostronnym? Jest to Instrukcja Episkopatu Polski, w której dostępne są informacje odnoszące się do zawierania małżeństwa w kościele katolickim. W związku z tym wedle definicji ślub jednostronny to zawarcie ślubu między katolikiem a:

Osobą nieochrzczoną lub ochrzczoną, lecz od początku swojego życie wychowywaną w niekatolickiej wspólnocie kościelnej, czy też taką, które od najmłodszych lat wychowywała się w środowisku ateistycznym;
Osobą, która w sposób nieformalny, jednak publiczny oraz praktyczny odstąpiła od Kościoła;
Osobą, która uważa się za ateistę lub niewierzącą;
Osobą, która w sposób ostentacyjny nie praktykuje;
Osobą, jaka stale trwa w kościelnych cenzurach.

Nie możemy również nie wspomnieć o sytuacji zwanej apostazją, czyli o osobach, które w sposób formalny odstąpiły od wspólnoty Kościoła. W przypadku, gdy mamy do czynienia z takim człowiekiem, który zamierza zawrzeć ślub jednostronny, będzie on musiał zobowiązać się do nieprzeszkadzania swojemu wierzącemu Partnerowi w wypełnianiu określonych praktyk religijnych. Warto również zaznaczyć, że będzie on musiał zadeklarować, że nie stanie na drodze do ochrzczenia ich wspólnych dzieci, a także wychowywanie ich w duchu katolickim. Jeśli osoba niewierząca nie zobowiąże się do zaprzestania takich działań, do ślubu jednostronnego po prostu nie dojdzie.

ślub jednostronny

CZY ŚLUB Z ATEISTĄ JEST MOŻLIWY?

Wiele osób zastanawia się, czy ślub kościelny z ateistą jest możliwy. Spora część ludzi twierdzi nawet, że to niemożliwe, gdyż dlaczego osoba niewierząca miałaby mieć prawo zawierać związek kościelny. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, dlatego kościelny ślub z ateistą jest jak najbardziej możliwy. W takich momentach mówimy właśnie o tak zwanym ślubie jednostronnym. Co więcej, możliwe jest nawet zawarcie związku małżeńskiego z osobą, która jest zupełnie innego wyznania. Jak to możliwe? Sytuację taką dopuszcza Instrukcja Episkopatu Polski, która ponownie nazywa ją ślubem jednostronnym.

Mimo tego, że większość z nas z pewnością rzadko słyszy o takiej sytuacji, to w naszym kraju jest naprawdę wiele takich związków małżeńskiego, po których przychodzi czas na reportaż ślubny przeprowadzony przez ekipę kamerzystów. Dobry fotograf ślubny to coś bardzo ważnego, gdyż każdy z nas chce zapisać tę chwilę zarówno w pamięci, jak i na papierze. W związku z tym, jeśli chcemy, aby nasze alternatywne wesele, czy też zwykła uroczystość została upamiętniona, warto postawić na coś, czym jest profesjonalna sesja ślubna.

ślub jednostronnyślub jednostronny

JAK WYGLĄDA ŚLUB Z GREKOKATOLIKIEM

Jak już wspominaliśmy, ślub jednostronny może być również zawarty między dwoma osobami, które nie wyznają tej samej wiary. Sytuacja jest jednak nieco inna, kiedy jedną osobą jest katolik rzymski, a drugą grekokatolik. W takich wypadkach nie mamy do czynienia ze ślubem jednostronnym, a zwykłą ceremonią. Dlaczego? Dzieje się tak dlatego, że zarówno Pani Młoda, jak i Pan Młody w takim wypadku są przedstawicielami dokładnie tego samego papieskiego kościoła Katolickiego.

ślub jednostronnyślub jednostronnyślub jednostronny

ŚLUB JEDNOSTRONNY Z ROZWODNIKIEM – CZY JEST TO MOŻLIWE

Spora część osób może porównywać ślub z rozwodnikiem do wyżej opisywanego ślubu jednostronnego. Czy zatem ślub jednostronny z rozwodnikiem jest możliwy? Pojęcie “rozwodu” to coś, co ma miejsce tylko i wyłącznie w tak zwanym prawie cywilnym, z kolei w Kościelnym nigdy nie spotkamy się z taką frazą. W związku z tym, nawet kiedy doszło do cywilnego rozwodu, w Kościele unieważnienie małżeństwa nie miało wcale miejsca. W związku z tym wedle Kościoła taki związek małżeński dalej istnieje i jedyną rzeczą, jaka może go rozwiązać, jest oczywiście śmierć. Jak to zatem wygląda w rzeczywistości? W Kościele Katolickim osoba, która rozwiodła się ze swoim poprzednim partnerem, nie będzie mogła zawrzeć kolejnego małżeństwa.

ślub jednostronnyślub jednostronnyślub jednostronny

JAKIE FORMALNOŚCI TRZEBA ZAŁATWIĆ, ABY PRZYSTĄPIĆ DO JEDNOSTRONNEGO ŚLUBU?

Wesele w pałacu, fotografia ślubna, czy smaczny obiad to coś, na co każdy z nas czeka. Zanim jednak nadejdzie wielki dzień, w którym dwie osoby zostaną połączone związkiem małżeńskim, konieczne jest załatwienie konkretnych formalności. Jakich? Wbrew pozorom, jeśli chodzi o przygotowania to przystąpienie do ślubu jednostronnego, jest bardzo zbliżone do klasycznej, czyli obustronnej ceremonii małżeństwa. Koniecznością jest oczywiście uzyskanie dyspensy, czyli niczego innego jak pozwolenia na wstąpienie w związek małżeński.Nie możemy również zapomnieć o dokumencie, jaki będzie zmuszona wypełnić strona niewierząca, czy też innej wiary niż katolicka. W późniejszym czasie dokument ten zostanie wysłany do samego biskupa. Warto również wspomnieć, że Ateista nie jest zobowiązany do uczestniczenia w przedmałżeńskich naukach, w których będzie brał udział sam katolik.

ślub jednostronnyślub jednostronnyślub jednostronnyślub jednostronny

JAK WYGLĄDA ŚLUB JEDNOSTRONNY?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda ślub jednostronny. Prawda jest taka, że uroczystość ta jest tak podobna do klasycznej, że niekiedy nawet jej uczestnicy nie zdają sobie sprawy, że biorą udział w ślubie jednostronnym. Oczywiście nie możemy nie wspomnieć, że uroczystość ta może odbywać się zupełnie bez Mszy Świętej, jednak najczęściej władze kościoła zgadzają się na to, aby miała ona miejsce.

Warto również wspomnieć, że w ślubie jednostronnym może brać udział niekatolicki duszpasterz, którego zadaniem będzie wygłoszenie mowy, czy też przeczytanie fragmentu Pisma św. Strona, która nie należy do wspólnoty Kościoła, nie przystępuje do Komunii, oraz oczywiście nie wykonuje znaku Krzyża. Zmianie ulega również nieco przysięga małżeńska, której końcówka jest nieco inna.

Jak widać, ślub ateisty z osobą wierzącą jest jak najbardziej możliwy. Najważniejsze jest to, aby na drodze do naszej miłości nic nie stanęło, dlatego rozwiązanie to dla wielu będzie bardzo ciekawą propozycją. Mimo wszystko jest to dość nietypowa uroczystość, której drugą częścią może być industrialne wesele. Takie połączenie może sprawić, że nasze całość będzie jedyna w swoim rodzaju.

ślub jednostronnyślub jednostronnyślub jednostronnyślub jednostronnyślub jednostronnyślub jednostronnyślub jednostronny

Fotografia opowiadająca o Was

Porozmawiajmy

Crafted by ROBAK