JAK ZORGANIZOWAĆ ŚLUB W PLENERZE

Jeżeli marzysz o niebanalnej ceremonii zaślubin, rozwiązanie jakim jest ślub w plenerze z pewnością Cię zainteresuje. Trzeba przyznać, że w mojej karierze fotografa ślubnego mam wiele okazji uczestniczyć w niezwykłych ceremoniach ślubnych, ale w ostatnich sezonach prym wiodą właśnie śluby plenerowe. Nic w tym dziwnego, bowiem okoliczności przyrody, piękna pogoda, a także świeże powietrze stanowią wręcz idealne warunki do złożenia przysięgi małżeńskiej. Jednak wiele Par Młodych zastanawia się czy zorganizowanie ślubu w plenerze jest trudnym wyzwaniem. Postanowiłem więc przygotować dla Was rozpiskę najważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania ślubu w plenerze.

ślub cywilny w plenerześlub cywilny w plenerześlub cywilny w plenerześlub cywilny w plenerze

ŚLUB W PLENERZE – JAKIE SĄ WADY I ZALETY TEGO ROZWIĄZANIA?

Ślub w plenerze to rozwiązanie cieszące się rosnącą popularnością. W każdym sezonie mam przyjemność tworzyć nie jeden reportaż ślubny właśnie w okolicznościach przyrody. Muszę przyznać, że jako fotograf ślubny dostrzegam wiele zalet ślubów na świeżym powietrzu, gdyż także zdjęcia ślubne wychodzą wówczas niezwykle pięknie za sprawą naturalnego światła oraz pięknego tła w postaci natury. Ślub w plenerze ma więc zdecydowanie więcej zalet niż wad, ale warto mieć świadomość obu stron medalu. Największą zaletą plenerowego ślubu jest niebanalna atmosfera i piękne okoliczności estetyczne.

Bowiem łono natury, piękny ogród, las lub plaża mają wielki potencjał we wprawianiu nas w romantyczny nastrój. Także zdjęcia ślubne efektownie podkreślają taką błogą, miłosną aurę. Śluby jednostronne w plenerze wydają się być jednak mniej wzniosłe niż te odbywające się w urzędach bądź przestrzeniach kościelnych. Jest to jednak złudne wrażenie, gdyż warto pamiętać o tym, że podniosłą atmosferę buduje już sam charakter ceremonii.

ślub jednostronny w plenerześlub jednostronny w plenerześlub jednostronny w plenerze

Do najważniejszych zalet ślubu w plenerze zaliczyć więc można przede wszystkim:

Niebanalna oprawa
Większa swoboda (np. slow wedding)
Nadzwyczajna sesja zdjęciowa i plener ślubny
Ciekawa dekoracyjność
Więcej miejsca
Rodzinna atmosfera

Osobiście uważam, że jedyną istotną wadą ślubu w plenerze jest to, że pogoda w naszym kraju jest dość nieprzewidywalna. Ale nawet w przypadku ślubów odbywających się w kościołach, pogoda zawsze jest największą bolączką Par Młodych, bo każdy przecież marzy o pięknym słońcu, cieple i bezchmurnym niebie. Jakie inne wady jeszcze można wskazać?

JAK OBEJŚĆ WADY ŚLUBU W PLENERZE?

Trudniejsze w organizacji – organizując ceremonie ślubną i wesele w plenerze trzeba pamiętać o przygotowaniu toalet oraz zaplecza dla firmy cateringowej. Dobrym rozwiązaniem w tym zakresie jest wybór restauracji bądź sali weselnej z pięknym ogrodem. Wówczas ceremonia może odbyć się na zewnątrz, a w razie niepogody zyskujemy alternatywę w postaci skorzystania z wnętrz w lokalu. Odpada nam także problem związany z toaletami i zapleczem kulinarnym.

Koszty – organizacja ślubu w plenerze jest zwykle droższa niż tradycyjna ceremonia w urzędzie. Trzeba wziąć pod uwagę cenę wynajmu namiotu lub terenu, a także opłacić usługę urzędnika państwowego lub księdza. Na szczęście coraz więcej restauracji posiadających piękne ogrody pomaga w zorganizowaniu w nich także ceremonii ślubnej. Warto więc szukając odpowiedniego miejsca zapytać o dodatkowe koszty i dostępne możliwości.

ślub w plenerześlub w plenerześlub w plenerześlub w plenerze

Zmienne warunki atmosferyczne – rozwiązaniem tego dylematu jest inwestycja w namiot ślubny. Jest on przeciwdeszczowy i można go ogrzać. Warto jednak urządzać takie wesele na terenie restauracji lub domu weselnego, który w razie potrzeby udostępni salę oraz media takie jak prąd i woda.

Owady i insekty – latem w godzinach wieczornych dokuczliwe stają się przede wszystkim komary, które potrafią być naprawdę uciążliwe i skutecznie popsuć dobrą zabawę. Jeżeli organizujesz ślub i wesele w plenerze , warto uprzedzić gości by zaopatrzyli się w specjalne środki chroniące przed komarami.
Ślub w plenerze a formalności

Osoby planujące ślub w plenerze muszą zacząć od udania się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca, które zostało wybrane na miejsce ślubu (adres zameldowania pary nie ma znaczenia). Wówczas wnoszona zostaje opłata i ustalana jest data ślubu. Należy też złożyć wniosek o ślub w plenerze. Po uzyskaniu zgody musicie jeszcze dodatkowo wnieść opłatę w wysokości 1000 zł.

wesele w plenerzewesele w plenerzewesele w plenerzewesele w plenerzewesele w plenerze

Miejsce udzielania ślubu

Ślub w plenerze wymaga również odpowiedniego przygotowania na miejscu zaślubin. W tym zakresie powinniście zorganizować:

miejsce dla urzędnika/księdza,
stolik do podpisania aktu,
miejsce dla Pary Młodej – może to być girlanda dekoracyjna, podest, krzesła,
krzesła dla gości,
nagłośnienie
dekoracje pasujące do motywu przewodniego ślubu.

ceremonia ślubna w plenerzeceremonia ślubna w plenerzeceremonia ślubna w plenerzeceremonia ślubna w plenerzeceremonia ślubna w plenerzeceremonia ślubna w plenerzeceremonia ślubna w plenerzeceremonia ślubna w plenerzeceremonia ślubna w plenerze

Mimo że okoliczności przyrody są zwykle najbardziej atrakcyjną ozdobą ślubów w plenerze, to nie powinno się tu obejść również bez dekoracji DIY. Jako fotograf ślubny zawsze podkreślam, że dekoracje mają duże znaczenie nie tylko dla oprawy całego wydarzenia, ale również dla zdjęć ślubnych. Bowiem reportaż ślubny z ceremonii prezentuje się wyjątkowo efektownie także za sprawą oprawy dekoracyjnej. W tym zakresie kluczem do sukcesu jest spójność. Ważne jest, aby dobrane dekoracje harmonizowały z motywem przewodnim ślubu, przyjętym stylem i kolorystyką. Idealnie jeżeli wszystko będzie się także łączyć z charakterem miejsca ślubu.