WESELE W STODOLE – NAJMODNIEJSZY TREND WESELNY

Wybór sali weselnej jest jednym z najważniejszych kroków w całym procesie planowania tego wydarzenia. Jeszcze do niedawna prym wiodły przede wszystkim eleganckie sale balowe i weselne, w których dominowała bogata dekoracyjność i styl królewski. Dziś jednak Młode Pary szukają też innych alternatyw, dzięki którym przyjęcia weselne staną się jeszcze bardziej wyjątkowe. Jednym z takich trendów stały się wesela w stodołach. Przyjrzyjmy się im bliżej także oczami fotografa.

Wesele w stodole to stosunkowo nowy trend w branży ślubnej. Niemniej jednak, cieszy się na tyle dużym zainteresowaniem, że z pewnością prędko nie przeminie. Przyjęcia zorganizowane w przystosowanych do tego celu budynkach gospodarczych oraz nowe sale stylizowane na styl rustykalny idealnie łączą się z współczesnymi dążeniami do życia bliżej natury, czerpania z dobrodziejstw tradycji oraz smakowania lokalnych produktów. Stodoła okazuje się być doskonałym miejscem na wesela w stylu rustykalnym oraz boho. Pary zamiłowane w vintage zapewne również będą oczarowane taką stylistyką przyjęcia. Największymi zaletami wesela w stodole są nieprzeciętny klimat i przytulna atmosfera, a także możliwość celebrowania z bliskimi w niezwykłym otoczeniu przyrody.

Bowiem stodoły weselne zwykle są umiejscowione w pięknych obszarach, gdzie zieleń łąk i lasów stają się dodatkową dekoracją weselną. Ponadto reportaż ślubny w tak zjawiskowych miejscach okazuje się być niezwykle efektowny. Jest to najlepszy przykład na to, że lokal na wesele wcale nie musi być sztampowy.

WYBÓR MOTYWU PRZEWODNIEGO

Wybór lokalu na wesele, motywu przewodniego i stylu, w jakich zostaną zaplanowane ślub i wesele, to jedne z podstawowych kwestii, które Para Młoda ma określić podczas przygotowań. Wówczas można już zacząć poszukiwania i dobór konkretnych dekoracji, strojów i dobierać pozostałe elementy składające się na spójność przyjęcia. Harmonijny efekt końcowy jest także istotny z perspektywy fotografa ślubnego wykonującego zdjęcia ślubne. Bowiem spójna aranżacja pięknie prezentuje się w reportażu ślubnym. Do wybranego stylu wesela dopasować należy salę weselną lub stodołę na wesele, zaproszenia, dekory, a nawet menu i bukiet ślubny.

Także stylistyka fotografii ślubnej powinna być tak dobrana, by zdjęcia pięknie odzwierciedlały wybrany przez Parę Młodą styl weselny. Obecnie jednym z modniejszych stylów stał się styl rustykalny. Jego głównym przesłaniem jest powrót do natury i swojski klimat. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Par Młodych szuka idealnej stodoły na wesele oraz fotografa, który efektownie uchwyci wyjątkowy klimat wesela rustykalnego na zdjęciach.

WESELE RUSTYKALNE… CZYLI JAKIE?

Określenie „rustykalny” obejmuje wszystko to, co związane jest ze wsią i swojskimi klimatami. Często styl rustykalny nazywany jest też stylem ludowym. Jeszcze do niedawna na weselach urządzanych w tradycyjnych salach bankietowych modne były poczęstunki wiejskie, czyli bufety z lokalnymi przysmakami i trunkami. Dziś jednak idziemy o krok dalej i staramy się, by nie tylko jeden ze stołów był rustykalny, ale i całe przyjęcie. Dzięki temu wszystko staje się spójne i przyjazne w odbiorze. Wesele w stodole idealnie wpisuje się w charakter stylu rustykalnego i traktowane jest często jako wesele alternatywne. Często też wesela w ogrodzie urządzane są w stylu boho i rustykalnym, by pięknie wyeksponować charakter otaczającej gości przyrody.

Stodoły na wesele – gdzie ich szukać?

Folwark w Plenerze
Dworek Ostep
Gospodarstwo Kochańscy
Folwark Wąsowo
Szklarnia Grodzisk
Ceglarnia
Folwark Ruchenka
Stodoła Wszystkich Świętych
Hacjenda Dolina Żab

DEKORACJE W STYLU RUSTYKALNYM ORAZ BOHO

Styl rustykalny to przede wszystkim powrót do natury i umiłowanie przedmiotów wykonywanych ręcznie. Zarówno w dekoracyjności, jak i innych aspektach dominują naturalne materiały takie jak drewno, kamień, len, bawełna. Dekoracje prezentują się więc bardzo subtelnie i naturalnie, co daje piękny efekt także w reportażu ślubnym. Dobrą wiadomością jest też to, że wiele z tych rzeczy można wykonać samodzielnie i nie będzie to zbyt kosztowne. Bowiem liczy się minimalizm i wyeksponowanie naturalności.

W stylu boho oraz rustykalnym dużą rolę odgrywają kwiaty oraz inne rośliny. Piękne kompozycje wykonywane są z gałązek, polnych kwiatów, mchu reniferowego, a także wikliny. Nie potrzeba tu strojnych wstążek ani krzykliwych ozdób, gdyż piękno natury broni się samo. Zdjęcia ślubne w niezwykły sposób odzwierciedlą to naturalne piękno i klimat.

PLENER ŚLUBNY W STYLU BOHO – CO BĘDZIE POTRZEBNE

Przygotowując reportaż ślubny zawsze dbam o to, aby sposób prezentacji oraz obróbki odzwierciedlały klimat i styl przyjęte na ślubie i weselu. Jest to niezwykle istotne, gdyż zdjęcia ślubne stanowią przecież ważną część tego przedsięwzięcia i Pary oglądając je po latach powinny czuć, że wracają nie tylko do wspomnień, ale i do panującego podczas ślubu i wesela klimatu. Pary decydujące się na wesele w stodole w stylu boho lub rustykalnym mogą więc spodziewać się, że także zdjęcia ślubne będą pasować do przyjętej stylistyki. Niemniej jednak wymaga to pewnych przygotowań nie tylko ze strony fotografa ślubnego.

Plener ślubny w stylu boho wymaga bowiem specjalnej oprawy. Zdjęcia w stylu boho powinny być przede wszystkim naturalne. Otoczeniem może być więc las, polna łąka, czy też ustronne miejsce nad dzikim stawem. Ciekawie też wychodzą zdjęcia w starych wioskach, w pobliżu drewnianych chat i pięknych starych parków. Oprócz otoczenia natury dobrym pomysłem będą też postarzane lampiony, białe świece, bukiety polnych kwiatów, a nawet bawełniane hamaki.

PLENER ŚLUBNY NA ŁONIE NATURY – DIY

Jak już wspomniałem, jedną z zalet wesela w stodole i sesji ślubnych w stylu boho jest możliwość wykonania większości dekoracji samodzielnie. Wystarczy wykorzystać kilka naturalnych materiałów. Potrzebne będą też żywe kwiaty oraz bawełniane sznurki. Co ciekawe, do wykonania kompozycji ozdobnych nie musisz mieć specjalnego talentu manualnego, bowiem wszystko ma prezentować się naturalnie, więc nie potrzeba zbyt wiele ingerencji. Jakie dekoracje możesz przygotować?

Koronki i jutowe sznurki zamiast wstążek
Gipiury i białe piórka
Mandale oraz kwietniki ze sznurka bawełnianego
Wianki z polnych kwiatów
Plastry drewna i pieńki
Żywe obrazy np. z mchu i patyków w postarzanych ramach
Białe świece
Lampiony
Koronkowe serwety
Zielone rośliny i suszone kwiaty
Stoliki ogrodowe wykonane ze szpul po kablach
Poduszki w ogrodzie zamiast tradycyjnych krzeseł

WESELE W STODOLE – HOT OR NOT?

Wesele w stodole ma wiele zalet. O niektórych już wspomniałem, jak na przykład swojski klimat i piękne warunki otaczającej przyrody. Niemniej jednak, warto również wspomnieć o tym, że stare budynki gospodarcze przekształcone na sale weselne, a raczej stodoły weselne są wyjątkowo przyjazne w zakresie dekoracyjności. O ile, tradycyjną salę bankietową musimy bogato stroić, co jest zwykle wyjątkowo kosztowne, to stodoła ma już swoje naturalne piękno i niewiele potrzeba, by je jeszcze bardziej wyeksponować. Ponadto wesele w stodole idealnie pasuje do przyjętego stylu boho, rustykalnego, czy też vintage. Możliwość połączenia imprezy wewnątrz, jak i zabawy w ogrodzie to także znaczący walor, bo wszystko dzieje się de facto w jednej przestrzeni.

REPORTAŻ ŚLUBNY Z WESELA W STODOLE

Jakiś czas temu miałem wyjątkową przyjemność uczestniczyć w weselu w stodole jako fotograf. Mogłem więc od podstaw podglądać i uwieczniać nie tylko wyjątkowe chwile, do których dziś Karolina i Cezary mogą wracać przeglądając albumy ślubne. Mogłem również napawać się niebanalnym klimatem tego przedsięwzięcia i docenić spójność przygotowanych przez nich dekoracji, dodatków, wnętrz. Wszystko było zapięte na ostatni guzik. No może poza małym incydentem, do którego dziś wszyscy wracamy z uśmiechem na twarzach, bo stał się fantastyczną anegdotką (jednak wówczas nie było nikomu do śmiechu). O co chodzi? Otóż Pan Młody zapomniał swojego garnituru ślubnego.

Efekt był taki, że garnitur w pośpiechu musiał zostać przywieziony z dość daleka. Najważniejsze jednak, że wszystko dobrze się skończyło. Ślub i wesele odbyły się w małej wsi w Słodkówku, gdzie znajduje się Folwark w Plenerze. Przygotowania odbywały się w domkach obok sali weselnej. Jednak na największą uwagę zasługuje tu zabawa weselna. Było hucznie, swojsko i niezwykle rodzinnie. To wszystko udało mi się uwiecznić na zdjęciach w stylu boho oraz podczas sesji ślubnej na łonie natury.

wesele w stylu rustykalnymwesele w stylu rustykalnymwesele w stylu rustykalnymwesele w stylu rustykalnymwesele w stylu rustykalnymwesele w stylu rustykalnymwesele w stylu rustykalnymwesele w stylu rustykalnymwesele w stylu rustykalnymwesele w stylu rustykalnymwesele w stylu rustykalnymwesele w stylu rustykalnymwesele w stylu rustykalnymślub w plenerześlub w plenerześlub w plenerześlub w plenerześlub w plenerześlub w plenerześlub w plenerześlub w plenerześlub w plenerześlub w plenerzewesele w stodolewesele w stodolewesele w stodolewesele w stodolewesele w stodolewesele w stodolewesele w stodolewesele w stodolewesele w stodolewesele w stodole

Fotografia opowiadająca o Was

Porozmawiajmy

Crafted by ROBAK