SESJA NARZECZEŃSKA – JAK SIĘ DO NIEJ PRZYGOTOWAĆ

Nigdy nie byłem, ani nie czułem się ekspertem od pisania poradników, ale czas najwyższy się przełamać. Postanowiłem pisać dla Was co jakiś czas teksty dotyczące porad odnośnie zdjęć ślubnych, reportażu ślubnych czy nawet porady dotyczących organizowania wesela. Nie czuje się organizatorem wesel, ale zrobiłem już ich przez 8 lat wiele, więc może Wam pomogę z niektórymi rzeczami, na jakie mam wpływ. Dzisiaj przygotowałem dla Was wpis, który jest chyba dla mnie najłatwiejszy z punktu widzenia fotografa ślubnego.

Sesja narzeczeńska – jak się do niej przygotować, aby Wasze zdjęcia miały charakter oraz były niezapomniane. Wpis z punktu widzenia pary wydaje się to bardzo proste a jak jest naprawdę? Sami się przekonajcie !

Spis Treści

  1. Czym jest sesja narzeczeńska i dla kogo ona jest?
  2. Kiedy i o której warto zrobić sesję narzeczeńską
  3. Czy makijaż oraz fryzura jest istotny podczas sesji zdjęciowej?
  4. Gdzie wykonać sesję narzeczeńską
  5. Ile czasu trwa sesja narzeczeńska
  6. Czy można zrobić zdjęcia za granicą?
  7. Jak się ubrać na sesję narzeczeńską
  8. Sesja narzeczeńska a sesja ślubna – jaka jest różnica
  9. Nie jesteśmy modelami – czy zdjęcia będą odpowiednio dobre?
  10. Jaka jest oferta za sesję narzeczeńską

CZYM JEST SESJA NARZECZEŃSKA I DLA KOGO ONA JEST?

Odpowiedź jest dość prosta. Sesja narzeczeńska to inaczej sesja zdjęciowa przedślubna. Zazwyczaj robiona przed ślubem, ale bywało, że robiłem po ślubie. Czasami czas nie pozwala na zrobienie jej Wam przed ślubem z powodu Waszych obowiązków związanych z pracą a czasami zwyczajnie na to nie pozwala pogoda. Można też śmiało stwierdzić, że sesja narzeczeńska jest po prostu dla wszystkich par bez względu na wiek. Można stwierdzić, że tego typu sesja zdjęciowa jest pewnego rodzaju sprawdzianem dla Was.

Możecie się wtedy dobrze poznać z fotografem ślubnym, oswoić przed aparatem, czy spędzić miło czas a przy tym zarejestrować piękne chwile z Waszego życia w danym momencie w jakim się znajdujecie. Możecie się przekonać, że “diabeł nie taki straszne jak go malują” i każdy może otrzymać fajne zdjęcia. Wystarczy słuchać profesjonalnego fotografa i z nim współpracować. Bez tego żadna sesja narzeczeńska się nie uda.

sesja narzeczenska zakopane

KIEDY I O KTÓREJ WARTO ZROBIĆ SESJĘ ZDJĘCIOWĄ ?

W tej kwestii nie znajdziemy żadnego złotego środka. Sesja narzeczeńska nie musi być wykonywana w jakiś konkretnych porach roku, ponieważ to od Was zależy kiedy zrobimy zdjęcia. Oczywiście najlepszą porą na zdjęcia jest zdecydowanie wiosna lato oraz jesień a moim typem szczególnie wiosna. Dlaczego? Mamy dwie opcje. Pierwsza opcja to sesja narzeczeńska wschodzie słońca. Słońce jest nisko więc mamy możliwość wykorzystania pierwszych promieni słońca i swobody ruchów, jednak czas nie jest nieograniczony. Po dwóch godzinach słońce jest bardzo ostre i zaczynają się problemy z mimiką twarzy. Pojawiają się grymasy od ostrego słońca oraz spora ilość cieni pod oczami. Jak dodatkowo pojawi się mgła na polanie, w lesie czy nad jeziorem sukces sesji narzeczeńskiej jest murowany !

Druga opcja to zachód słońca. Zaczynamy mniej więcej dwie godziny przed zachodem słońca a punktem kulminacyjnym jest zdecydowanie złota godzina. Czym jest złota godzina dla fotografa? Jest to moment, w którym pada najlepsze światło podczas robienia zdjęć. Wpada w kolor złota stąd ta nazwa. Wtedy pojawiają się niezwykłe bliki oraz tzw flary na zdjęciach co często powoduje, że zdjęcia są dzięki temu magiczne.

Jedna czy nie da się zrobić zdjęć w ciągu dnia? Oczywiście, że się da, jednak trzeba mieć na uwadze jakie są warunki pogodowe. Tak jak pisałem wyżej jeżeli mamy ostre słońce w ciągu dnia ciężko jest zrobić taką sesję. Jednak kiedy jest pochmurny dzień możemy znacznie więcej. Tu już wszystko zależy zdecydowanie od Was czy chcecie w słońcu czy chcecie w ponury dzień.

A co z sesją narzeczeńską zimą? Da się zrobić ! Zimowa sesja narzeczeńska to też sposób na odkrywanie czegoś na nowo. Zabaw śniegu, mrozie i przy słonecznej pogodzie może wyjść niebanalnie a do tego bardzo zabawnie. Zrobiłem kilka takich i bardzo miło mnie zaskoczyły. Wszystko to kwestia waszego pomysłu na sesję oraz mojej twórczości bo jak wszyscy wiemy – blokadą jest tylko nasza głowa. Jeżeli to przeskoczymy to jesteśmy w stanie wznieść się na wyżyny umiejętności i kreatywności.

CZY MAKIJAŻ ORAZ FRYZURA JEST ISTOTNY PODCZAS SESJI ZDJĘCIOWEJ?

Przeszliśmy do punktu, w którym na chwilę się zatrzymamy. Zaczniemy od fryzury, ponieważ dla mnie nie jest aż tak istotna. Tutaj liczy się dzikość oraz prostota. Uwielbiam, kiedy włosy są rozpuszczone, ponieważ nadają często dynamiczność na zdjęciach. Drugi aspekt to dowolność zabawy włosami przy portretach czy przy wspólnych zdjęciach. Jeżeli chodzi o makijaż do sesji zdjęciowej to sprawę stawiam jasno. Jest on bardzo potrzebny na każdej sesji zdjęciowej z prostego, ale jak istotnego powodu. Nie mając makeupu Twoja twarz na zdjęciach będzie mniej atrakcyjna niż z makijażem, na który byś poszła do wizażystki. Uwierz, że zdecydowanie lepiej na zdjęciach będziesz wyglądać z niż bez.

To makijaż również sprawia, że czujesz się na zdjęciach i w codziennym życiu pewniejsza siebie i atrakcyjniejsza. Nie pozwól na to abyś źle się czuła się na zdjęciach, bo przez brak makijażu zdjęcia już nie koniecznie wyjdą tak wspaniale, nawet w gdy pojedziemy w najpiękniejsze miejsce na świecie on może przyćmić wspólny wysiłek. Zaufaj profesjonalnej wizażystce lub postaraj się sama pomalować tak, abyś czuła się pewniejsza wraz ze swoim partnerem. A czy partner też musi mieć makijaż? Nie musi, ale może i to nie jest żaden wstyd ! Wystarczy podkład i w 100% wystarczy, aby ukryć niedoskonałości skóry.

sesja narzeczeńska nad morzem

GDZIE WYKONAĆ WYKONAĆ SESJĘ NARZECZEŃSKĄ?

Na to pytanie można spokojnie napisać poemat. Dlaczego? Bo nie ma idealnego miejsca na sesję narzeczeńską. Jeżeli jest pomysł na nią to zrobimy ją nawet w dyskoncie spożywczym a Wam przysporzy to pewnie wiele frajdy. Najczęściej wybieraną opcją jest sesja narzeczeńska w lesie, sesja narzeczeńska nad morzem lub sesja zdjęciowa na plaży. Mam bliskość do morza co ułatwia w wybraniu się na tego typu sesję. Możemy wybrać się również na sesję do miasta, gdzie wśród ludzi, budynków oraz samochodów można zrobić piękną sesję miejską, która jest trudna, ale dość efektowna. Jeżeli chcecie zapragnąć wyjazdu dalej możemy wybrać się w Polskie góry. Tatry czy Karkonosze są stosunkowo blisko, a dojazd do nich jest bardzo łatwy.

Bywa również tak, że sesja zdjęciowa odbywa się również w domu. Możesz wtedy zrobić zdjęcia w zaciszu domowym, w którym czujesz się najbezpieczniej a przy tym masz sporo prywatności. Intymna sesja narzeczeńska może być do tego dobrym przykładem

A jeżeli chcielibyśmy pojechać na sesję zagraniczną? Tu temat wygląda trochę gorzej ponieważ taką przygodę trzeba zaplanować. Od lotów, hoteli, miejsca po termin tak, aby zgrał się z naszym wspólnym kalendarze. Byłem w Kornawalii, Rzymie, Mediolanie, Varennie, w kilku miejscach w Norwegii, Berlinie, Marrakeszu czy w wielu innych destynacjach. Jeżeli mielibyście chęć takiego wypadu pomyślcie nad tym. Ja się zawszę piszę na taki wyjazd, jeżeli termin pasuje !

Jeżeli chodzi o miejsca to również najlepsze rezultaty wychodzą, kiedy mamy maksymalnie dwie lokalizacje powiązane ze sobą. Chodzi o spójność zdjęć – nikt z nas fotografów nie lubi na zdjęciach, kiedy wkrada się bałagan. Spójność zdjęć jest też istotna jeżeli chodzi o Wasz ubiór, charakter czy późniejszy ślub oraz wesele.

sesja narzeczeńskasesja narzeczeńskasesja narzeczeńska

ILE CZASU TRWA SESJA NARZECZEŃSKA?

Sesja narzeczeńska często nie przekracza dwóch – trzech godzin z prostego powodu. Nikt z nas nie jest w stanie dłużej wytrzymać przed obiektywem bo nikt z Was nie jest przyzwyczajony do współpracy w takich warunkach. Uwierzcie, że optymalny czas to dwie godziny i przez ten czas jesteśmy w stanie zrobić wiele bardzo dobrych zdjęć, z których będziecie zadowoleni. Oczywiście jeżeli trzeba będziemy ją robić do skutku, ale nie ma żadnej gwarancji co będzie po dwóch godzinach.

JAK UBRAĆ SIĘ NA SESJĘ NARZECZEŃSKĄ?

Zawszę proponuję, abyście ubrali się odpowiednio do lokalizacji w jakiej będziemy robić zdjęcia. Ubierzcie się również tak jak czujecie, ponieważ nikt z Was nie chce źle się czuć we własnej skórze. To jeden z problemów sesji narzeczeńskich o którym mówię oraz piszę przed samą sesją. Na szczęście słuchacie mnie i problem szybko znika.

SESJA NARZECZEŃSKA A SESJA ŚLUBNA – GDZIE TKWI RÓŻNICA

Różnica tkwi w kilku aspektach. Głównym jest ubiór. Suknia ślubna z garniturem kontra luźny ubiór Was obojga. Na sesji ślubnej trzeba więcej poświęcić na układanie sukni, nawet jeżeli jest prosta w kroju. W garniturze też często wymagana jest poprawka od marynarki po poszetkę czy krawat lub muszkę. Sesja narzeczeńska tego nie wymaga ponieważ jest to freestyle. Jeżeli chodzi o sam charakter sesji to częściej w sesji ślubnej wymagana jest powaga oraz romantyzm. Sesja narzeczeńska tego nie wymaga a ja wręcz proszę często, aby na zdjęciach był w Was wariat. Chce, aby Wasza sesja narzeczeńska była bardziej spontaniczna niż zaplanowana, natomiast plener ślubny jest zupełnie odmienną kategorią zdjęciową.

Ja namawiam Was do tego, abyście zrobili i taką i taką sesję. Jest to sprawdzian dla Was i dla mnie, aby być jeszcze kreatywniejszym. Ja osobiście wolę sesję narzeczeńską, ponieważ jest w niej większy luz oraz swoboda.

sesja narzeczeńskasesja narzeczeńska

NIE JESTEŚMY MODELAMI A CHCEMY ABY ZDJĘCIA BYŁY ŚWIETLE

Sesja narzeczeńska to nie wybieg dla modeli/modelek oraz kampania reklamowa. Chcę na zdjęciach, abyście byli sobą a co za tym idzie swobodnie się czuli w moim towarzystwie. Chcecie być modelami na zdjęciach? Jesteście nimi, tylko nie profesjonalnymi. Macie być w swojej skórze, a nie udawać kogoś kim nie jesteście. To również pomorze nam przy robieniu zdjęć.

DO CZEGO MOŻEMY WYKORZYSTAĆ ZDJĘCIA Z SESJI NARZECZEŃSKIEJ?

Sesję narzeczeńską możecie wykorzystać na wiele sposobów. Możecie zrobić slideshow z gotowych zdjęć, wydrukować wszystkie zdjęcia zrobione podczas sesji i powiesić je podczas ślubu. Zdjęcia mogą posłużyć jako zaproszenie na ślub lub podziękowanie gościom po weselu. Można z nich zrobić również fotoksiążkę lub album tradycyjny z podziękowaniem dla rodziców. Jedną z ostatnich opcji możecie ulubione zdjęcie wydrukować w wielkim formacie i powiesić sobie w biurze, sypialni czy pokoju rodzinnym. Opcji jest dużo a sesja narzeczeńska może Wam tylko pomóc w podjęciu decyzji co z nią zrobić.

JAKA JEST CENA ZA SESJĘ NARZECZEŃSKĄ

Ceny za sesję zaczynają się od 500 zł a górna granica wydaje mi się, że jest to 2000 zł, gdzie jest to wyjazd na 3 do 4 dni zagranicę. Moja oferta jest dostępna na stronie i możecie swobodnie do niej zajrzeć. Po sesji otrzymacie minimum 40 najwyższej jakości zdjęć po autorskiej obróbce. Zdjęcia dostarczone zostaną Wam na pendrive oraz w galerii internetowej, która będzie ona chroniona hasłem. Będziecie mogli ją udostępnić rodzinie i znajomym. Po oddaniu zdjęć istnieje możliwość zakupu spersonalizowanych dla Was fotoksiążek oraz wywołania odbitek czy druku wielkoformatowego.

 sesja narzeczeńskasesja narzeczeńska

Myślałem, że zdecydowanie gorzej będę pisał dla Was ten poradnik a okazuje się, że była to sama przyjemność. Jeżeli czytając dotrwacie do końca, to znaczy że tekst Wam przypadł do gustu i będziecie częściej tu zaglądać. Moje portfolio znajdziecie w zakładce na górze a jeżeli chcecie zobaczyć przykładową sesję narzeczeńską kliknij tutaj. Chcecie do mnie napisać? Wejdźcie w zakładkę kontakt i dowiedzcie się więcej odnośnie sesji narzeczeńskiej !