JAK ZORGANIZOWAĆ ZDJĘCIA GRUPOWE NA WESELU?! – KILKA PRAKTYCZNYCH PORAD

Zdjęcia grupowe to oczywiście jeden z najważniejszych elementów całego reportażu ślubnego. Jako fotograf ślubny zdaję sobie sprawę z tego, że są one bardzo istotne nie tylko dla Par Młodych, ale również ich rodzin i znajomych. Stanowią przecież wyjątkową pamiątkę, do której przyjemnie się wraca po latach. Niemniej jednak, wiele Par Młodych zastanawia się jak zorganizować zdjęcia grupowe na weselu. Postanowiłem więc zaprezentować kilka ciekawych pomysłów, dzięki którym zdjęcia ślubne będą jeszcze bardziej fantastyczne.

zdjęcia grupowe na weseluzdjęcia grupowe na weseluzdjęcia grupowe na weselu

ZDJĘCIA GRUPOWE – WAŻNE CZY MOŻEMY JE PRZEMILCZEĆ?!

Najbardziej popularnym zdjęciem grupowym jest oczywiście to wykonane przed kościołem lub urzędem, w których odbyła się ceremonia ślubna. Nie sposób wręcz sobie wyobrazić rzetelnego i dobrze wykonanego reportażu ślubnego bez zdjęcia grupowego. Ślub i wesele to wydarzenie, które jest doskonałą okazją do spotkania się wszystkich najważniejszych osób z naszego otoczenia i nie tylko. Ale również możemy wówczas odnowić kontakty i spotkać osoby z rodziny, które widujemy bardzo rzadko i okazjonalnie.

Zwykle ślub w plenerze oraz wesele to jedyna okazja do wykonania zdjęcia grupowego, na którym znajdą się wszyscy członkowie obu rodzin. Taka pamiątkowa fotografia ślubna jest wyjątkowo cenną pamiątką. Nic więc dziwnego, że często Nowożeńcy właśnie ją wieszają w ramce na ścianie w swoim domu lub wywołują i rozdają gościom weselnym jako podziękowanie za przybycie na ślub i wesele. Jednak warto wiedzieć, że oprócz takiego tradycyjnego zdjęcia grupowego wykonanego pod kościołem, istnieje jeszcze co najmniej kilka ciekawych pomysłów na wspólną fotografię z wesela.

zdjęcia grupowe na weseluzdjęcia grupowe na weseluzdjęcia grupowe na weselu

W JAKIM MIEJSCU WARTO WYKONAĆ ZDJĘCIA GRUPOWE NA WESELU?

Sesja ślubna składa się z wielu elementów, dzięki czemu otrzymujecie atrakcyjny wachlarz zdjęć prezentujących wszystkie najważniejsze etapy z Waszego najważniejszego dnia we wspólnym życiu. Jako fotograf ślubny miałem okazję wykonać naprawdę wiele zdjęć grupowych i niezmiennie uważam, że najlepszym miejscem na nie jest otwarta przestrzeń. Dlatego też zdjęcia grupowe pod kościołem tak pięknie wyglądają. Mamy tam bowiem atrakcyjny budynek, naturalne światło i wrażenie przestronności.

Przed kościołami i urzędami często znajdują się też schody, co zdecydowanie ułatwia odpowiednie rozmieszczenie wszystkich osób tak, aby każda z nich była dobrze widoczna na zdjęciu grupowym z wesela. Jeżeli przed budynkiem nie znajdują się schody bądź warunki uniemożliwiają uchwycenie wszystkich twarzy, wtedy dobrą alternatywą jest wykonanie zdjęcia grupowego z wysokości np. za pomocą drona. Wtedy można także uatrakcyjnić fotografię ślubną i ustawić gości w układ tworzący kształt serca lub okręgu.

zdjęcia grupowe na weseluzdjęcia grupowe na weseluzdjęcia grupowe na weselu

ZDJĘCIA GRUPOWE POD KOŚCIOŁEM? CZEMU NIE !

Zdjęcie grupowe najlepiej jest wykonać zaraz po wyjściu z kościoła. Ważne jest to, aby zorganizować to zanim goście przejdą do składania życzeń. Gdyż często zdarza się, że niektórzy goście zapominają o wspólnym zdjęciu i po złożeniu życzeń, od razu jadą na salę weselną. Ponadto wykonując zdjęcie grupowe zaraz po wyjściu z budynku zdołamy także sfotografować osoby, które przybyły wyłącznie na sam ślub i nie wybierają się na wesele. Aby usprawnić całą organizację, dobrze jest poprosić księdza lub urzędnika, aby po zakończeniu ceremonii wskazał gościom co mają zrobić po wyjściu z budynku.

Uprzedzając ich, że najpierw mają przygotować się przed wejściem do kościoła do zdjęcia grupowego, jest duża szansa, że wszystko przebiegnie sprawniej. Wtedy pałeczkę przejmuje już fotograf ślubny, którego zadaniem jest poinstruowanie gości, w jaki sposób powinni się ustawić do zdjęcia grupowego. Można także poprosić o pomoc świadków weselnych, którzy pomogą w organizacji. Jeżeli w uroczystości brało udział naprawdę dużo osób, fotograf ślubny może nie dać rady ich wszystkich przekrzyczeć.

zdjęcia grupowe na weseluzdjęcia grupowe na weseluzdjęcia grupowe na weselu

ZDJĘCIA GRUPOWE NA WESELU – CZYLI JAK DOBRZE OBDAROWAĆ GOŚCIA ZDJĘCIEM

Zdjęcie grupowe warto również wykonać na sali weselnej. Może być traktowane jako uzupełnienie reportażu ślubnego o dodatkową fotografię grupową oprócz tej wykonanej pod kościołem lub stanowić alternatywę, jeżeli warunki na zewnątrz będą niesprzyjające np. silny deszcz czy wiatr. Na sali przyjęć można wykorzystać schody, balkon lub antresolę. Dobrym pomysłem jest również zdjęcie grupowe w ogrodzie, jeżeli w obrębie budynku znajduje się atrakcyjna przestrzeń, zieleń lub piękny widok. Najważniejsze jednak, aby takie zdjęcie wykonać na początku wesela, gdy wszyscy prezentują się nienagannie i łatwiej jest je zorganizować. Drugim momentem może być czas przed pierwszym tańcem. Wtedy pomocny okaże się DJ, zespół lub wodzirej, którzy skrzykną wszystkich zebranych i poinstruują.

KIEDY NAJLEPIEJ WYKONAĆ ZDJĘCIA GRUPOWE NA WESELU?

1. Zaraz po obiedzie,
2. Przed pierwszym tańcem,
3. Po przywitaniu na sali Pary Młodej,
4. Nie za późno, bo goście mogą na nich nie wyglądać zbyt atrakcyjnie.

A co możemy zrobić, aby zyskać pewność, że każdy z gości znajdzie się na zdjęciu?
Mamy na pewno tzy pewne opcje !
1. Fotobudka jako atrakcja weselna i doskonały sposób na uzyskanie większej ilości pamiątkowych zdjęć.
2. Zadbać o to, aby odbyło się choćby jedno zdjęcie grupowe (warto ustalić wcześniej z fotografem ślubnym optymalny moment i miejsce).
3. Przygotować stylizowaną zgodnie z motywem ślubu ściankę zdjęciową. Goście będą mogli podczas wesela prosić fotografa ślubnego o wykonanie im wspólnych zdjęć na ładnie przygotowanym i dobrze oświetlonym tle.

 

zdjęcia rodzinne na weseluzdjęcia rodzinne na weseluzdjęcia rodzinne na weseluzdjęcia rodzinne na weseluzdjęcia rodzinne na weseluzdjęcia rodzinne na weseluzdjęcia rodzinne na weseluzdjęcia rodzinne na weseluzdjęcia rodzinne na weseluzdjęcia rodzinne na weseluzdjęcia rodzinne na weselu

Fotografia opowiadająca o Was

Porozmawiajmy

Crafted by ROBAK