NIEUDANE ZDJĘCIA ŚLUBNE – “JAK DO TEGO DOSZŁO NIE WIEM…”

Czas poruszyć temat, który być może z perspektywy fotografa ślubnego może wydawać się nieco niewygodny. Niemniej jednak, uważam że jest na tyle istotny, że warto go przeanalizować bowiem korzyść może być obopólna. Mowa o nieudanych zdjęciach ślubnych, czyli takich które przynoszą rozczarowanie Parze Młodej, a dla fotografa ślubnego oznaczają nieprzyjemności i widmo zawodowej porażki. Na szczęście po latach pracy jako fotograf ślubny udało mi się zebrać mnóstwo opinii i wskazówek od Par Młodych, dzięki którym wiem, jaki reportaż ślubny będzie udany, a jaki nie spełni oczekiwań. Przygotowałem więc listę najpopularniejszych powodów, dla których reportaż ślubny może być nieudany.

okropne zdjęcia ślubneokropne zdjęcia ślubne

NIEUDANE ZDJĘCIA ŚLUBNE – ZAGŁĘBIJMY SIĘ W TEMACIE…

Zacytuje znanego każdemu klasyka “jak do tego doszło nie wiem…”. Można rzec bez problemu, że ten temat jest naprawdę “głęboki” dlatego też rozwinę go. Jeżeli planujesz ślub i wesele, jednym z ważniejszych etapów przygotowań jest wybór dobrego fotografa ślubnego. Jest to o tyle istotne, że nie tylko zaważy o otrzymanych zdjęciach ślubnych, ale także atmosferze podczas poszczególnych etapów świętowania. Dobry fotograf ślubny nie rzuca się w oczy, nie przytłacza swoją obecnością ani Pary Młodej ani ich gości, ale przy tym jest w stanie uchwycić i zaczarować w pięknych kadrach wszystkie istotne etapy tego wydarzenia. Dlatego wybierając fotografa ślubnego, pierwszym na co należy zwrócić uwagę są opinie umieszczone w Internecie na jego temat. Dadzą one rzetelny obraz pracy fotografa ślubnego.

okropne zdjęcia ślubne

Drugim krokiem jest zapoznanie się z jego portfolio, bowiem to właśnie zrealizowane już zdjęcia są najlepszym świadectwem jego umiejętności. Warto także zwrócić uwagę na styl artystyczny, jakim chlubi się dany fotograf ślubny. Warto pamiętać, że fotografia ślubna to nie tylko reportaże i rejestrowanie zdarzeń, ale jest też silnie związana ze sztuką. Nic więc dziwnego, że każdy dobry fotograf ślubny w miarę upływu czasu wypracowuje swój autorski styl, który prezentuje na zdjęciach ślubnych.

okropne zdjęcia ślubne

FOTOGRAF ŚLUBNY A NIEZADOWOLENIE PARY MŁODEJ…

Przed podpisaniem umów z moimi Parami Młodymi zawsze staram się przeprowadzić z nimi wywiad dotyczący ich oczekiwań, preferencji i gustów. Dzięki temu zyskuję klarowny obraz potrzeb danych osób, a praca fotografa ślubnego staje się łatwiejsza. W miarę upływu lat miałem też przyjemność mieć kontakt z innymi fotografami i rozmawiać z nimi o przyczynach niezadowolenia ich klientów. Postanowiłem więc stworzyć ten artykuł, bo dzięki takiej rozpisce Pary Młode mogą zweryfikować swoje oczekiwania i ewentualnie zwrócić uwagę fotografowi ślubnemu, jakich zdjęć oczekują, a jakich absolutnie nie chcieliby dostać. To będzie dla fotografa cenna wiedza i pozwoli wykonać wymarzony reportaż ślubny.

okropne zdjęcia ślubneokropne zdjęcia ślubne

Warto bowiem pamiętać, że nie zawsze wina za nieudane zdjęcia ślubne leży po stronie fotografa, gdyż czasem przyczyną jest po prostu niedomówienie. Aby tego uniknąć, zapoznaj się z niniejszą listą, co z pewnością pomoże uniknąć ewentualnych niezgodności i niezadowolenia ze zdjęć ślubnych. Wybierając fotografa ślubnego pamiętajcie także o tym, że fotografia ślubna do dokument odzwierciedlający rzeczywistość, a na nią w większości sytuacji fotograf nie ma wpływu. Oczywiście mamy możliwość skomponować pewną kreację estetyczną podczas obróbki zdjęć ślubnych, więc warto wcześniej wyrazić swoje oczekiwania.

okropne zdjęcia ślubneokropne zdjęcia ślubne

Jakie są najczęstsze powody, gdy nieudane zdjęcia ślubne są problemem? Oto moja lista:

1. Wybór nieodpowiednich zdjęć ślubnych do albumów

Selekcji zdjęć ślubnych dokonuje fotograf przed rozpoczęciem ich obróbki. Doświadczony fotograf ślubny ma wprawę w selekcji i wybiera do albumów zdjęcia w taki sposób, aby stworzyły one spójną historię i prezentowały wszystko to, co dla Was najważniejsze. Niemniej jednak, zdarzyć się może że podczas przeglądania zdjęć na pendrive, gdzie jest ich znacznie więcej niż w albumie, odczujecie żal, że dane kadry nie zostały wybrane do wywołania. Fotograf z pewnością miał dobre zamiary, ale nie zawsze możliwe jest przewidzenie oczekiwań Par Młodych. Dlatego rozwiązaniem tego problemu jest zakomunikowanie swoich oczekiwań fotografowi zanim zacznie selekcjonować Wasze zdjęcia.

nieudane zdjęcia ze ślubunieudane zdjęcia ze ślubuwidth=

2. Brak lub mało zdjęć najbliższej rodziny i bliskich nam osób

Reportaż ślubny ma uwiecznić wszystkie kluczowe etapy wydarzenia jakim jest ślub i wesele, a także uczestników, którzy przybyli świętować z Parą Młodą. Niemniej jednak, fotograf ślubny niestety nie zna waszej rodziny i nie wie, które osoby są chrzestnymi, czy też najlepszymi przyjaciółmi. Rozwiązaniem problemu braku oczekiwanej ilości zdjęć z ważnymi dla Was osobami jest wskazanie ich fotografowi podczas przyjęcia. Niektóre Pary Młode wysyłają także przed ślubem zdjęcia najbliższych osób, aby fotograf mógł przywiązać do nich większą uwagę. Ponadto dobrym pomysłem jest także zadbanie o wykonanie zdjęć grupowych na weselu i pod kościołem. Więcej zdjęć gości weselnych można także uzyskać wynajmując fotobudkę lub organizując specjalną ściankę fotograficzną, przy której mogą pozować goście do zdjęć portretowych i stylizowanych.

nieudane zdjęcia ze ślubunieudane zdjęcia ze ślubunieudane zdjęcia ze ślubu

3. Zbyt dużo lub za mało zdjęć detali

Warto pamiętać, że każdy z nas ma swoje indywidualne oczekiwania i preferencje dotyczące wizualności i sposobu prezentacji reportażu ślubnego. Osobiście zawsze dbam o to, by na zdjęciach ślubnych znalazły się także detale z poszczególnych etapów tego wydarzenia. Dają one obraz stylu przyjętego podczas wydarzenia, stanowią doskonałe wprowadzenie do opowieści o ślubie i weselu, a także pozwalają uwiecznić we wspomnieniach miejsca, dekoracje ślubne, klimat. Oczywiście kluczem do sukcesu jest założenie, że we wszystkim liczy się zdrowy umiar. Jednak jeżeli chcecie mieć pewność, że ilość takich zdjęć detali będzie dla Was w sam raz, warto po prostu ją określić podczas rozmowy z fotografem ślubnym.

nieudane zdjęcia z weselanieudane zdjęcia z weselanieudane zdjęcia z wesela

4. Na zdjęciach nie widać naszej radości i emocji

Dzień ślubu jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń. W efekcie często ten stres widoczny jest w zachowaniu, wyrazie twarzy i sposobie bycia. Jako fotograf ślubny nie lubię ingerować w reportaż, gdyż chcę by był autentyczny. Więc wszelkie prośby o uśmiech traktuję raczej jako sporadyczną konieczność. Warto zdać sobie sprawę z tego, że to jakie macie miny, postawy, będzie rzutować na Wasze zdjęcia ślubne i niestety nawet najlepsza korekta w programie graficznym tego nie zmieni. Pozostaje mi więc życzyć Wam, aby stres nie wziął nad Wami górę i nastrój sprzyjał dobrej zabawie.

brzydkie zdjęcia ślubnebrzydkie zdjęcia ślubnebrzydkie zdjęcia ślubne

5. Goście na zdjęciach się nie bawią

Fotograf ślubny zawsze stara się wyłapać i uwiecznić osoby, które dobrze się bawią. Gdy akurat na parkiecie lub w strefach z atrakcjami nie dzieje się zbyt wiele, wówczas stara się zrobić zdjęcia parom, grupowe, czy też zdjęcia detali. Niemniej jednak, prawda jest dość brutalna. Otóż, jeżeli goście nie bawią się na weselu, to niestety nie powstanie zbyt wiele zdjęć, na których widać dobrą zabawę. Moja rada w takich sytuacjach jest zawsze prosta. Warto poprosić zespół lub wodzireja o to, aby zaprosili gości do uczestnictwa w zabawie weselnej lub tańcu integracyjnym (nawet jeżeli nie było tego pierwotnie w planach). Będzie to dobry sposób na „rozruszanie towarzystwa” i uzyskanie ciekawych zdjęć weselnych.

najgorsze zdjęcia ślubnenajgorsze zdjęcia ślubnenajgorsze zdjęcia ślubnenajgorsze zdjęcia ślubne

Jak sami widzicie nie jest wcale to takie proste a nieudane zdjęcia ślubne to taka nasza ” norma” w pracy. A jakie są pozostałe przyczyny niezadowolenia ze zdjęć ślubnych
Ludzie na zdjęciach mają przycięte głowy i nogi przez ramę kadru
Goście w tle są rozmazani
Brak zdjęć z niektórych wydarzeń
Na zdjęciach ślubnych nie jest słonecznie
Styl i kolorystyka nie do końca odpowiadają preferencjom
Para Młoda nie podoba się sobie na zdjęciach
Zdjęcia różnią się od tych widzianych w portfolio
Kolory na zdjęciach są różne od kolorystki w rzeczywistości

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Wam z jakimi problemami możemy się spotkać. Nieudane zdjęcia ślubne jak sami zauważyliście mogą być zdecydowanie lepsze – trzeba zapobiegać poprzez dobrą komunikację z fotografem ślubnym oraz parą młodą. Najlepsze co możecie zrobić, aby zdjęcia ślubne odzwierciedlały Wasze oczekiwania, jest poświęcenie czasu na szczegółową rozmowę z wybranym fotografem i opisanie mu swoich preferencji lub wysłanie mu listy oczekiwań mailem. Dzięki temu reportaż ślubny będzie niczym wyjęty z marzeń, gdyż fotograf będzie wiedział, na co zwrócić baczną uwagę podczas swojej pracy.

nieudane zdjęcia ślubnenieudane zdjęcia ślubnenieudane zdjęcia ślubnenieudane zdjęcia ślubnenieudane zdjęcia ślubnenieudane zdjęcia ślubnenieudane zdjęcia ślubne

Jeżeli nadal masz wątpliwości, czy do mnie napisać… po prostu napisz a je rozwiejemy !

    Fotografia opowiadająca o Was

    Porozmawiajmy

    Crafted by ROBAK