MARTA & PAWEŁ | KOLOROWE JEZIORKA W RUDAWACH JANOWICKICH | PLENER ŚLUBNY W NATURZE

Tym razem zapraszam Was na romantyczny plener ślubny zrobiony na terenie opuszczonej kopalni, na skutek której powstały kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich.

Marta & Paweł swój ślub mieli 26 maja, ale plener ślubny postanowili zrobić kilka tygodni później. Wybraliśmy się w to miejsce nie bez powodu. Są to rodzinne strony Panny Młodej a dodatkowo zabytkowe miejsce na skale światową. Przytoczymy Wam krótką historię tego miejsca. “Położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice (gmina Marciszów, powiat kamiennogórski) od lat przyciągają turystów nie tylko z kraju, ale także z Europy. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy.

Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początki XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka”

Specjalnie się nie zastanawiając wybraliśmy dwa pierwsze jeziorka na tą sesję. Puruprowe powstało po zalaniu wyrobiska „Nadzieja” w najstarszej kopalni, która została uruchomiona w 1785 r. Z łupków łyszczykowych pozyskiwano tutaj piryt. Wyrobisko ma ok. 430 m długości i ok. 110 m szerokości . Wypełnia je dziś woda w kolorze purpury, będąca roztworem kwasu siarkowego. Akwen otaczają tajemnicze skały wyłaniające się zza drzew, a także skarpy obsypane pachnącym siarką piachem. Do tej pory zastanawiam się czemu jest ono nazwane purpurowe jak nie koniecznie ma ono ten kolor. Bardziej przypomina odcienie rudego lub koloru piaskowego.

Podczas tego pleneru było bardzo ciepło a wręcz gorąco, ale Marta z Pawłem dzielnie znosili . Komary oraz palące słońce nie dawały nam spokoju, ale bardziej przeszkadzał jednak zapach siarki w powietrzu, który unosił się z dawnych wyrobisk. Zapach nie przeszkadza jednak turystom w zwiedzaniu tego pięknego miejsca stworzonego w 100% przez naturę a nam w zrobieniu pamiątki, do której będą wracać bardzo często. Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich można śmiało polecić nie tylko na sesję ślubną, ale i na narzeczeńską czy lifestyle.

Kolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichKolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich Kolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichKolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichKolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichKolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich Kolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichKolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichKolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichKolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichKolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichKolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichKolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichKolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichKolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichKolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich Kolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichKolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichKoloroweKolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich Kolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichKolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickichplener ślubny Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Jeżeli chcecie zobaczyć inny plener w naturze kliknijcie —-> Tu